Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

TP Emitel prowadzi w Warszawie testy techniczne mobilnej telewizji cyfrowej.

TP Emitel prowadzi w Warszawie testy techniczne mobilnej telewizji cyfrowej. Nie wiadomo jednak, kiedy usługa będzie dostępna dla klientów. Wiele zależy od uwolnienia częstotliwości niezbędnych do jej nadawania

Mobilną telewizję działającą w standardzie DVB-H i dostępną w promieniu 7 - 8 km od Pałacu Kultury w Warszawie zaprezentowano wczoraj dziennikarzom. TP Emitel, spółka z grupy Telekomunikacji Polskiej, zajmująca się między innymi przesyłaniem sygnału radia i telewizji, prowadzi testy, wykorzystując sprzęt niemieckiego Siemensa i francuskiego Sagema. Program telewizji TVN i Polsatu można odbierać w telefonach komórkowych BenQ Siemens.

- To przenośne centrum rozrywki, które może być źródłem dodatkowych przychodów dostawców treści i operatorów komórkowych - mówi Sławomir Jędrzejczyk, prezes TP Emitel. Podkreśla, że telewizja DVB-H do przekazywania sygnału wykorzystuje inne częstotliwości niż te, których używają sieci komórkowe. Są to częstotliwości przeznaczone dla naziemnej telewizji cyfrowej. W Polsce są one na razie zajęte, rząd planuje, że nadawanie analogowego sygnału telewizyjnego skończy się w 2014 r. Unia Europejska naciska na nas, by telewizję cyfrową wprowadzono dwa lata wcześniej.

Czy mobilna telewizja osiągnie sukces? Z badań firmy Portio Research wynika, że ponad 50 procent Europejczyków używających komórek jest nią zainteresowanych. Są gotowi płacić za nią średnio 10 euro miesięcznie.

Te same badania pokazują, że osoby pracujące chcą oglądać w mobilnej telewizji programy informacyjne i o pogodzie, młodzież zaś - programy muzyczne. Na czołowym miejscu są programy sportowe. Potencjalni klienci podkreślają, że nie chcą, by w mobilnej telewizji pojawiały się reklamy.

Oczekiwania klientów zdaje się spełniać oferta włoskiej sieci komórkowej 3Italia, która pierwsza w Europie w maju zaoferowała mobilną telewizją DVB-H i postawiła na sport i wiadomości oraz treści dla dorosłych. Miesięczny abonament kosztuje 49 euro. Poza 60 minutami opłaconych w abonamencie codziennych rozmów klient ma do dyspozycji jeden z trzech pakietów programów mobilnej telewizji oraz 1GB transmisji danych.

Mobilna telewizja zagości także z okazji piłkarskich mistrzostw świata w niemieckich sieciach komórkowych. Komercyjnie - standard T-DMB - będzie dostępna w sieci Debitel, a w czterech innych sieciach na zasadzie testów (standard DVB-H). Miesięczny abonament za telewizję w Debitelu kosztuje 9,95 euro, a telefon Samsung P900 przy 24-miesięcznej umowie - 199 euro.

Eksperci podkreślają, że barierą będą baterie telefonów. Dziś starczają na odbiór telewizji zaledwie przez 1,5 - 2 godziny.

http://www.mediarun.pl/news/id/15817

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider