Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Spółki giełdowe mają lepszą wydajność pracy i chwalą sobie wejście na giełdę

Spółki giełdowe mają lepsze wyniki wydajności w pracy niż firmy spoza giełdy - wynika z opracowania Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) przedstawionego podczas poniedziałkowej konferencji "Silna giełda siłą gospodarki". Z kolei z raportu firmy konsultingowej KPMG wynika, że firmy giełdowe są zadowolone z wejścia na giełdę.

Przychody na zatrudnionego w spółkach giełdowych wyniosły, wg obliczeń IBnGR, 618,8 tys zł w 2004 r, zaś w całej gospodarce - 256,5 tys zł. Instytut obliczał dane o wydajności pracy od 1998 r. W kolejnych latach spółki giełdowe miały większą wydajność i różnica ta stale rosła. Natomiast - co podkreśla IBnGR - tempo wzrostu przychodów ze sprzedaży w spółkach giełdowych jest z reguły niższe niż w całej gospodarce.

IBnGR zauważył, że w latach 1998 - 2004 w firmach giełdowych - podobnie jak w całej gospodarce - malało zatrudnienie. Jednak w firmach giełdowych zatrudnienie malało szybciej. IBnGR podkreśla, że ten parametr trudno ocenić jednoznacznie, bo wzrost zatrudnienia świadczy o dobrej koniunkturze. Natomiast spadek zatrudnienia oznacza też restrukturyzację i redukcję kosztów, co poprawia sytuację firm.

"Spółki giełdowe stanowią elitę polskiej gospodarki pod względem efektywności prowadzenia działalności gospodarczej" - czytamy w raporcie IBnGR. "Poprzez swoją wyższą od średniej efektywność podnoszą konkurencyjność sektorów i branż, w których działają, a przez to poprawiają konkurencyjność polskiej gospodarki" - dodają autorzy raportu.

IBnGR przyjął, że struktura sektorowa spółek notowanych na GPW jest w istotny sposób reprezentatywna dla gospodarki, stąd też możliwość porównań dla potrzeb analizy.

W badaniu zwrócono uwagę, że indeksy giełdowe dobrze prognozują zmiany PKB. Przy czym najsilniejszy związek między indeksami a PKB istnieje w USA, a najsłabszy - w Polsce.

Podczas tej samej konferencji przedstawiony został również raport KPMG "Kierunek-Giełda" nt. oceny stawianej giełdzie przez spółki, które zdecydowały się na nią wejść.

93 proc. polskich spółek giełdowych pytanych, czy jeszcze raz weszłyby na GPW, odpowiedziało, że tak. Żadna z firm nie zdecydowałaby się na inne rozwiązanie, natomiast 7 proc. nie było pewnych. 97 proc. spółek giełdowych jest zainteresowanych pozyskaniem kapitału przez giełdę w przyszłości, choć pozyskanie kapitału było celem wejścia na GPW dla 70 proc. spółek.

73 proc. badanych spółek stwierdziło, że oczekiwania związanie z wejściem na giełdę zostały "spełnione" lub "raczej spełnione". 70 proc. uznało, że obecność na giełdzie zwiększyła wiarygodność firmy oraz - 52 proc. - rozpoznawalność firmy i jej produktów.

Średni czas wejścia badanych spółek na giełdę wyniósł niecałe 9 miesięcy. Przed wejściem na giełdę firmy obawiały się głównie odkrycia przed konkurencją, ze względu na obowiązki informacyjne, oraz uciążliwości procedury upublicznienia spółki. Natomiast po wejściu na giełdę odkrycie przed konkurencją jest uciążliwe tylko dla 7 proc. spółek, zaś 78 proc. uważa, że czynniki takie jak obowiązki informacyjne, procedury, koszty upublicznienia, wypełnianie standardów czy utrata kontroli nad firmą przez jej początkowych akcjonariuszy - nie stały się uciążliwe.

http://www.pb.pl/content.aspx?(...)e3214d99

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider