Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Wojna o leki w internecie

Właściciele aptek ze Śląska zamierzają wystąpić do sądu przeciwko największej firmie obracającej lekami w internecie. Szykowane są aż trzy pozwy.

Obowiązujące prawo jest jednak nieprecyzyjne i niedokładnie wiadomo, co jest zabronione.

Sprzedaż leków w internetowych aptekach nie podoba się tradycyjnym farmaceutom do tego stopnia, że chcą przywileju obrotu farmaceutykami bronić w sądzie. Kilka aptek ze Śląska przygotowuje trzy odrębne pozwy przeciwko firmie Dom Zdrowia, największemu dostawcy leków zamawianych przez internet.

? Pierwszy pozew chcemy złożyć już za kilka dni. Dom Zdrowia nie jest apteką, lecz punktem aptecznym i jako takiemu nie wolno mu używać nazwy apteka dla sprzedaży leków ? zwłaszcza w internecie ? uważa Stanisław Piechula ze Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Dwa kolejne pozwy mają już bezpośrednio dotyczyć sprawy sprzedaży leków w sieci. Dom Zdrowia sprzedaje tą droga leki już od 2005 roku. Punktem zapalnym stało się jednak wprowadzenie do obrotu trzy tygodnie temu leków na receptę (tzw. Rx).

? Prawo farmaceutyczne mówi, że nie wolno prowadzić wysyłkowej sprzedaży leków. Zwłaszcza jeśli chodzi o leki na receptę, to ze względu na bezpieczeństwo pacjenta nie może być mowy o dostawach z pominięciem szczegółowych procedur ? dodaje Stanisław Piechula.

Szef Śląskiej Izby Aptekarskiej cały czas zwołuje apteki, które chciałyby się podpisać pod pozwem. Andrzej Wróbel, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, który także jest przeciwny sprzedaży leków w internecie zapewnia, że kroki prawne zamierzają podjąć także inni aptekarze w Polsce.

? Jako samorząd aptekarski nie możemy podjąć żadnych działań, choćby przeciwko nieuczciwej konkurencji, bo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już raz, w innej sprawie, uznał, że nie jesteśmy stroną w sporach. Działać muszą sami właściciele aptek ? mówi Andrzej Wróbel.

Jaka jest jednak szansa na wygraną w sądzie, skoro nawet Główny Inspektor Farmaceutyczny nie wydał jednoznacznej opinii na temat handlu lekami w internecie?
Dom Zdrowia uruchomił możliwość zamówienia leków Rx, uznając, że co nie jest zakazane, jest dozwolone.

? W rozumieniu ustawy nie prowadzimy sprzedaży wysyłkowej. A rynek mówi, że nasza usługa jest potrzebna. Rośnie zwłaszcza zainteresowanie lekami, których przyjmowanie planuje się z wyprzedzeniem ? mówi Jacek Denkowski, wiceprezes spółki Mito, która prowadzi Dom Zdrowia.

To biznes, który w informatyzującej się rzeczywistości ma coraz lepsze perspektywy. Notowana na Nasdaq amerykańska apteka Drugstore w 2005 roku zanotowała przychody ze sprzedaży sięgające 400 mln dolarów. Największa niemiecka apteka Doc-Morris sprzedała leki za ponad 250 mln euro.

Dom Zdrowia na razie jako jedyny w Polsce prowadzi w sieci sprzedaż leków Rx. Te preparaty stanowią aż 70 proc. rynku leków wartego 14 mld zł, dlatego należy się spodziewać, że wkrótce inne apteki internetowe też poszerzą o nie ofertę. Na razie czekają, jak się potoczą losy Domu Zdrowia. Na polskich stronach www można znaleźć ponad 40 sklepów z lekami OTC, preparatami ziołowymi, suplementami diety, kosmetykami itp. W większości są to internetowe odmiany aptek i punktów aptecznych działających w realu. Ich oferta jest tańsza o 10?15 proc.

http://www.mediarun.pl/news/id/16052

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider