Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Jak to się robi w Unii, a jak w Polsce

E-apteki w innych krajach UE też miały trudne początki. W większości państw ta forma sprzedaży jest dozwolona.

Sprzedaż leków przez internet zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Tam też ma największy udział w rynku ? 15 proc., podczas gdy na całym świecie na ten kanał dystrybucji przypada ponad 10 proc. handlu farmaceutykami. W większości krajów unijnych sprzedaż leków na receptę przez internet jest dozwolona.

W Niemczech i Holandii odbywa się przy pomocy tradycyjnych recept, podczas gdy m.in. w Skandynawii i Wielkiej Brytanii, podobnie jak w USA, stosowane są recepty elektroniczne.
Wygrana DocMorris

Internetowe apteki działające w innych krajach Unii Europejskiej jednak też początkowo miały problemy. Zakaz handlu za pośrednictwem sieci dostała m.in. największa na rynku niemieckim e-apteka DocMorris.com, istniejąca od czerwca 2000 r., która obsługuje obecnie ponad 500 tys. klientów i realizuje ponad 2 mln zamówień rocznie. Jej przychody w ubiegłym roku wyniosły 250 mln EUR. Sprawa oparła się o sąd i prokuraturę.

DocMorris wygrał ? pod jego presją zmieniono niemieckie prawo, pozwalając jednoznacznie na sprzedaż leków na receptę przez internet (z wyjątkiem preparatów narkotycznych i silnie działających). 11 grudnia 2003 r. wyrok w sprawie DocMorris wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości, orzekając, że ograniczenia w zamawianiu leków w sieci są środkami o skutku podobnym do ograniczeń ilościowych.
Plany ministerstwa

Na ten casus powołuje się Dom- Zdrowia.pl, argumentując, że prawo unijne jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego.

? Realizujemy recepty nie tylko z Polski, ale także z Niemiec. To dowód na to, że mamy do czynienia z sytuacją zawierającą element ponadnarodowy. Zakazywanie określonego typu transakcji dotyczących leków pochodzących z innych krajów europejskich ogranicza swobodę przepływu tych towarów ? mówi Mirosław Ostrowski, prezes DomZdrowia.pl.

? W tej chwili polskie prawo nie dopuszcza sprzedaży leków przez internet ? mówi Paweł Trzciński, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Resort szykuje jednak przepis, który na to pozwoli. Znajduje się on w projekcie nowego prawa farmaceutycznego, który trafił już do Rady Ministrów. Ma obowiązywać od stycznia.

Czy, gdy w Polsce wejdą w życie przepisy pozwalające na handel internetowy lekami, DomZdrowia. pl będzie mógł dalej działać w sieci bez przeszkód?

? Trudno w tej chwili odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma jeszcze rozporządzenia do projektu ustawy, które określi zasady przekazywania leków tak, by nie traciły swoich wartości leczniczych. Będzie ono kluczowe. Na pewno taką działalność będą mogły prowadzić apteki i punkty apteczne mające stosowne certyfikaty, a nie zwykłe sklepy internetowe. Będziemy stosować się do dyrektyw unijnych, ale jesteśmy przeciwni wolnej amerykance na rynku ? mówi Paweł Trzciński.

http://www.pb.pl/content.aspx?(...)9406C375

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobiliśmy

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy" dla operatora telekomunikacyjnego firmy BAIT. ...

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider