Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Załóż firmę w inkubatorze

W III edycji konkursu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości mogą wziąć udział osoby poniżej 30 roku życia. Uproszczone biznesplany w formie trzystronicowych opisów działalności przyszłej firmy można zgłaszać do 15 grudnia. Każdy z młodych przedsiębiorców, który zakwalifikuje się do inkubatora może liczyć na pomoc w realizacji swojego pomysłu. Jak przewiduje prezes AIP, Dariusz Żuk, takich firm może być ponad 100.

"Pomoc polega przede wszystkim na tym, że przedsiębiorcy, działając w obrębie inkubatora nie muszą rejestrować własnej działalności gospodarczej, mogą korzystać z biura inkubatora oraz bezpłatnych usług księgowych i porad prawnych. Dzięki temu, że działają w obrębie inkubatora nie muszą też płacić składek ZUS" - wyjaśnia Żuk.

Inkubatory mogą też pomóc w pozyskiwaniu zleceń i w znalezieniu pomocy finansowej. Jak powiedział PAP prezes AIP, firmy działające w ramach inkubatorów uzyskały jak dotąd 70 dotacji z Urzędu Pracy, każda z nich wynosiła 12 tys. zł.

Firma może działać w ramach inkubatora maksymalnie przez dwa lata. Jeśli jej właściciel chce po upływie tego czasu kontynuować działalność musi ją zarejestrować i radzić sobie na rynku sam.

Spośród pomysłów zgłoszonych do konkursu zostanie wybrana jeden najlepszy, którego autor, oprócz pomocy w realizacji przedsięwzięcia, otrzyma nagrody. Będzie to m.in. jednorazowe stypendium na rozpoczęcie działalności wysokości dwóch tys. zł, konsultacje znanego biznesmena Zbigniewa Niemczyckiego, a także przenośne biuro składające się z laptopa, telefonu komórkowego i bezprzewodowego dostępu do sieci.

W ubiegłym roku w konkursie na najlepszy biznesplan zwyciężyła firma Wojciecha Syrockiego, zgłoszona do inkubatora przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Gdańskim. Firma prowadzi dla dzieci kursy informatyki, w których wykorzystuje roboty budowane z klocków lego. W trakcie kursu dzieci budują roboty i uczą się je programować.

"Są to zajęcia dla dzieci nawet w wieku siedmiu, ośmiu lat. Ponieważ dzięki robotom potrafimy zainteresować je informatyką, nawet tak małe dzieci są w stanie nauczyć się podstawowych zasad programowania. Mamy dużo chętnych" - tłumaczy Syrocki.

Jak wyjaśnia, jego firma kończy swoją działalność w ramach inkubatora za dwa miesiące. Po tym czasie zostanie zarejestrowana jako samodzielne przedsiębiorstwo. Dodaje, że opracował również system franczyzowy, który pozwoli firmom w innych miastach prowadzić kursu pod tą samą marką.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości działają w Polsce od dwóch lat. Obecnie 18 inkubatorów funkcjonuje przy uczelniach na terenie całego kraju. Do tej pory ponad 200 osób założyło w nich swoje pierwsze firmy.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka, bsz

http://www.biznesnet.pl/go_rss?2687/

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider