Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Firefox idzie jak czołg

Ostatnie tygodnie to szybki spadek udziału Internet Explorera (przykładowo, według Ranking.pl IE6 ma już 62,2% i zbliża się do kolejnej, psychologicznej granicy), a Firefox zyskuje tydzień w tydzień po kilka dziesiątych punktu procentowego. Wszystkie jego wersje mają już w Polsce 26,4%. Opera w stagnacji, niestety - obawiam się, że nie ma większych szans na dociągnięcie choćby do 10 procent udziału.

Nie wiem, czy ta tendencja utrzyma się po wejściu IE7 PL, a przynajmniej czy będzie tak wyrazista, jak do tej pory, ale gdy uświadomić sobie, że dwa lata temu Firefox startował od zera i w tym czasie zdołał wyrwać liderowi potężny kawał ciała, to można to uznać za niezwykłe. Przyjęta zresztą przez programistów Mozilli strategia oferowania klientom bazowej funkcjonalności i udostępnienia zarazem możliwości jej rozbudowania za pomocą rozszerzeń (jest ich już ponad 2 tysiące!) jest nad wyraz skuteczna, bo owocuje elastycznością programu.

Nawiasem mówiąc, strategia ta wymagałaby moim zdaniem założenia serwisu (Wiki?), który pozwoliłby lepiej rozeznać się w możliwościach poszczególnych programów. Strony z rozszerzeniami zawierają same opisy, zwykle dość lakoniczne, a konieczne wydaje mi się wzbogacenie wiedzy o rozszerzeniach o opinie ludzi, którzy zęby zjedli na ich użytkowaniu i po prostu wiedzą, co mówią. Jeśli mam do dyspozycji kilka zbliżonych funkcjonalnie rozszerzeń, chętnie przeczytałbym zdanie kogoś, kto potrafi je fachowo porównać i wyłożyć jasno wady i zalety. Sam nie mam czasu na badanie setek rozszerzeń - od czego jest w końcu zbiorowa mądrość.

I już na marginesie: zaskoczyła mnie ubiegłotygodniowa "Polityka", w której Bogdan Miś opublikował artykuł o głównych przeglądarkach internetowych - pod zabawnym, kalamburowym tytułem "Rudy na 102". Wkradło się tam wprawdzie parę drobniutkich nieścisłości, ale jest znakiem czasu, że najpoważniejszy polski tygodnik zamieszcza artykuł o zdecydowanie technicznym charakterze, uznając to widać za konieczne w dobie wszechobecnego Internetu. Takie czasy.

http://poradnikwebmastera.blox(...)olg.html

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider