Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Polscy studenci informatyki znowu górą!

Po raz drugi "Orły Warszawy", dużyna Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego wygrała Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (International Collegiate Programming Contest) zorganizowane przez Association for Computing Machinery. Polska drużyna rozwiązała najwięcej, osiem zadań, na dziesięć możliwych. W skład zwycięzkiej drużyny weszli: Filip Wolski, Marcin Pilipczuk, Marek Cygan a ich opiekunami byli prof. Jan Madey i dr hab. Krzysztof Diks.

Był to już 13. występ "Orłów Warszawy" na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, a drugi zakończony zwycięstwem. Poprzednio drużyna prowadzona przez prof. Jana Madeya i dr hab. Krzysztofa Diksa zwyciężyła przed czterema laty. Przed rokiem reprezentani Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zajęli siódme miejsce (na drugiej lokacie uplasował się z zespół z Uniwersytetu Jagielońskiego). Do Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym 2007 zgłoszono rekordową liczbę drużyn - aż 6099 (w tym 7 z Uniwersytetu Warszawskiego) - z 1756 szkół wyższych w 82 krajach.

W tegorocznym finale zorganizowanym w Japonii "Orły Warszawy" musiały pokonać 88 drużyn z Europy, Azji, obu Ameryk, Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Południowego Pacyfiku. Na rozwiązanie 10 zadań mieli pięć godzin. Błyskawicznie rozwiązali pierwsze zadanie (po 13 minutach) zaczynając zawody na pierwszym miejscu. Przez trzy godziny było nerwowo, gdyż polscy zawodnicy znaleźli się nawet w drugiej 10-tce. Ponownie jednak znaleźli się na pierwszym miejscu po rozwiązaniu szóstego zadania. Na kilkanaście minut zostali wyprzedzeni przez drużynę Uniwersytetu Tsinghua z Pekinu, którzy rozwiązali siedem zadań, ale w dziesięć minut później odzyskali prowadzenie i nie oddali go już do końca. Na 28 minut przed zakończeniem konkursu wysłali do jurorów informację o rozwiązanym zadaniu ósmym.

Filip Wolski jest studentem pierwszego roku MIM UW, jego koledzy Marcin Pilipczuk i Marek Cygan są już na czwartym roku. Pierwszy z nich, laurteat międzynarodowej olimpiady informatycznej, zaraz po zawodach jedzie do Stanów Zjednocznonych na rozmowę w sprawie praktyk w jednej z firm IT. Pozostali dwaj zamierzają w tym roku odbyć praktyki w Google w Szwajcarii i USA. Marek Cygan to także ubiegłoroczny zwycięzca konkursu Google TOP Coder. "Orły Warszawy" otrzymają 10 tys. USD do podziału isprzęt komputerowy od IBM. Firma ta sponsoruje Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym od dziesięciu lat traktując je także jako sposób na dotarcie do najzdolniejszych studentów.

"Sukcesy polskich studentów, którzy wygrywają międzynarodowe zawody w programowaniu sprawiają, że coraz więcej międzynarodowych firm IT interesuje się polskim rynkiem. Przykładem jest chociażby Google, który nie otworzyłby laboratorium w Polsce, gdyby nie te sukcesy" - mówi dr hab. Krzysztof Diks. "Zwycięstwo w prestiżowych zawodach to także szansa dla uczelni na granty naukowe od firm. Rozmawiamy z dwiem firmami ze Stanów Zjednoczonych, dla których być może będziemy prowadzić prace naukowo-badawcze. Na razie jednak za wcześnie na szczegóły. Już teraz UW współpracuje z Comarchem i SAS Institute" - dodaje. Dowiedziliśmy się, że projekty miałyby dotyczyć programowalnych kart graficznych i budowy inteligentnej sieci energetycznej.

Zwycięzcami konkursu w 2003 r. byli Andrzej Gąsienica-Samek, Tomasz Czajka i Krzysztof Onak. Pierwszy pracuje w Comarchu, odpowiadając za rozwój nowego systemu raportowego - Ocean GenRap, oferowanego na rynku MSP. Pozostali dwaj robią doktoraty na uczelniach amerykańskich - MIT i Uniwersytecie Princeton.

http://www.idg.pl/news/107826.html

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider