Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Muzyka rośnie w sieci

Wartość rynku internetowej sprzedaży muzyki w Polsce szacowana jest na 3-5 mln zł. To mało, ale branża dynamicznie się rozwija.

Zagraniczne serwisy co rusz chwalą się liczbą sprzedanych plików. Polskie sklepy nie podają takich danych, dlatego trudno obliczyć, ile wart jest krajowy rynek internetowej sprzedaży muzyki.

Polskie sklepy nie podają informacji o sprzedaży zapewne dlatego, że dane te wypadłyby blado na tle serwisu iTunes. Ostatnio ujawnił, że ściągnięto z niego już 3 miliardy plików z muzyką. Codziennie internauci kupują tu ponad 6 milionów utworów.

"U nas trzeba by obciąć kilka zer, ale po pierwsze polskie sklepy działają tylko na terytorium Polski. Po drugie, zamożność społeczeństwa jest dużo niższa niż na Zachodzie, a muzyka kosztuje u nas tyle, co w Europie i więcej niż w USA. Po trzecie, dostęp do sieci nie jest jeszcze tak powszechny. Po czwarte, problemem wciąż jest piractwo" - wylicza Tomasz Szladowski, prezes iplay.pl, najstarszego polskiego sklepu z muzyką online.

PIRACTWO NA ŚWIECIE:

- blisko co trzecia sprzedana płyta jest płytą piracką.
- fizyczny rynek piracki wart jest około 4,5 miliarda dolarów (według cen pirackich).
- w 2006 roku zakupiono produkty pirackie warte 1,2 miliarda dolarów.
- w sieciach peer-to-peer dochodzi do nielegalnej wymiany blisko 20 miliardów nagrań muzycznych rocznie.
źródło: ZPAV

Dokładnymi danymi nie dysponują też ani ZAiKS ani ZPAV. Pozostają szacunki, według których ok. 1-2 proc. muzyki sprzedawanej w naszym kraju jest dystrybuowana poprzez sklepy działające w sieci. A wartość sprzedaży szacuje się na około trzy miliony złotych. Jeżeli dodać do tego sprzedaż muzycznych dzwonków na komórki to wartość rynku muzyki online można szacować na około pięć milionów złotych...

Całość na:

http://www.money.pl/gospodarka(...)638.html

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider