Przeskocz menu

Aktualności

Warto wiedzieć

Spadają zarobki emigrantów

Statystyczny polski emigrant wysyła co miesiąc do kraju nie więcej niż 500 funtów. Zaraz po przystąpieniu do UE, rodzina w Polsce otrzymywała ponad 3500 zł. Dziś 500 funtów warte jest już tylko 2700 zł.

Oznacza to, że w przeliczeniu na złotówki w Wielkiej Brytanii zarabia się dziś około jedną czwartą mniej niż jeszcze trzy lata temu!

"Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki - w połowie 2007 roku odnotowaliśmy dwukrotnie większy wzrost niż Wielka Brytania. A silna gospodarka oznacza silną walutę! Zaraz po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej za jednego funta musieliśmy zapłacić 7,15 zł, dzisiaj kosztuje już tylko 5,40 zł" - mówi Michael Dembinski, Head of Policy Brytyjsko Polskiej Izby Handlowej.

Dystans między funtem a złotówką pomniejsza dodatkowo stale wzrastający poziom średniego wynagrodzenia w Polsce. Od maja 2004 roku zwiększyło się ono niemal o jedną piątą.

"Przeliczając na funty, średnie wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 50 procent - z 340 do 520 funtów" - dodaje Michael Dembinski. Ujmując to jeszcze inaczej, średnie brytyjskie zarobki w maju 2004 były sześciokrotnie wyższe niż w Polsce, dziś są wyższe jedynie czterokrotnie.

Z kolei w Wielkiej Brytanii średnie zarobki polskich emigrantów spadają. Jak wynika z raportu "Britain's Immigrants: An economic profile", jeszcze 10 lat temu Polak na Wyspach dostawał 9,10 funta za godzinę pracy plasując się w czołówce narodowości.

Dzisiaj Polacy na wyspach zarabiają najmniej spośród 26 badanych narodowości - 7,30 funta. Więcej od Polaków zarabiają nawet Somalijczycy, czy też Irańczycy. Dodatkowo jesteśmy najbardziej pracowici: 41,5 godzin tygodniowo - daje nam to drugie miejsce zaraz po Amerykanach (42 godziny), którzy jednak zarabiają ponad dwukrotnie więcej (17,10 funta). Coraz częściej Polacy pełnią więc rolę taniej siły roboczej. Jednak koszty utrzymania nie maleją.

"Koszty życia w Wielkiej Brytanii utrzymują się na stałym poziomie. Wynajęcie małego mieszkania kosztuję około 400 funtów, dochodzi do tego korzystanie z komunikacji miejskiej, czyli kolejnych 100. Z kolei tygodniowe wyżywienie to minimum 40-50 funtów" - mówi Piotr Świrkowski, Branch Manager polskiego oddziału firmy Omega Resource Group Ltd. "Daje nam to kwotę około 700 funtów miesięcznie."

Polski emigrant zarabia przeciętnie 1000-1500 funtów. Licząc w funtach, kwoty nie zmieniają się od dłuższego czasu. Jednak Polacy najczęściej przeliczają wszystko na złotówki, a wtedy widać, że oszczędności pozostaje dużo mniej.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii wynika, że o 12 proc. spadła liczba Polaków wyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii (z 38 tys. w drugim kwartale 2006 r. do 34 tys. osób w analogicznym okresie br.). Brytyjskie ministerstwo szacuje, iż w ubiegłym roku do Polski wróciło ponad 10 tys. Polaków.

W Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje obecnie około 800 tysięcy Polaków. Według danych brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jeden na czterech Polaków zarejestrowanych na terenie Wysp Brytyjskich posiada tytuł magistra, przy czym 85 proc. z nich zatrudnionych jest w charakterze niewykwalifikowanej siły roboczej. Statystyki pokazują, iż wielu pracowników fabryk z wykształceniem inżynierskim oraz absolwentów prawa pracuje jako barmani lub pokojówki.

opr. (TPB)

http://www.money.pl/gospodarka(...)639.html

ContentLink.pl

powrót

Nasze realizacje

Co ostatnio zrobili?my

W związku z 15 leciem działalności firmy oraz poszerzeniem świadczonych usług o Wideo na żądanie oraz Telewizję cyfrową, przygoto-waliśmy projekt "ekstremalnej metamorfozy"

BAIT - Internet provider

BAIT - Internet provider